5 žhavých otázek o opalovacích krémech a jejich odpovědi

5 žhavých otázek o opalovacích krémech a jejich odpovědi

Říkáš si, co vlastně znamená SPF číslo u opalovacího krému a kolik krému nanášet? Tento průvodce se na vše podívá od hlavy až k patě. Pro oslavení našeho spuštění prodeje produktu Sun Hero SPF 50+ se podíváme na pět odpovědí na pět nejčastějších FAQ – můžeš se tak s klidem vrátit ven a užívat si čas na sluníčku bezpečně.

Od rozdílu mezi UVA a UVB až po to, proč se hybridní opalovací krém považuje za ten vůbec nejlepší, zaměříme se na všechny žhavé otázky. Přečti si odpovědi, které hledáš a také pravidla používání opalovacího krému pro maximální ochranu.

Jaký je rozdíl mezi SPF30 a SPF50+ ochranou?

To první, co většina z nás zohlední během výběru opalovacího krému v obchodě je faktory ochrany proti slunci neboli SPF, který ukazuje míru ochrany pokožky před popálením od slunce způsobeným UVB paprsky. SPF30 opalovací krém blokuje 97 % UVB paprsků od dosažení pokožky, zatímco SPF50 blokuje 98 %. 

Víš ale, co uvedené číslo vlastně označuje? Chrání SPF15, 30 a 50 opalovací krémy po dobu 15, 30 a 50 minut?

Toto je častý mylný názor, ale SPF neoznačuje míru ochrany v minutách. Místo toho definuje, jak dlouho trvá zarudnutí pokožky při používání opalovacího krému versus bez použití. Takže, pokud se většinou spálíš během 5 minut, správně aplikovaný SPF30 opalovací krém by tě měl teoreticky chránit po dobu 150 minut – neboli 30x déle. V případě SPF50 opalovacího krému by to bylo 250 minut.

Máš za číslem ještě plus? To jednoduše znamená “více než”. Takže SPF50 řada produktů, jako je náš Sun Hero, má SPF více, než 50.

Co znamená spektrum ochrany?

Pravděpodobně už víš, že experti na pokožku často mluví o důležitosti výběru opalovacího krému s širokým spektrem. Ale je to skutečně důležité a co vlastně toto označení znamená? 

Opalovací krém s širokým spektrem je jednoduše takový kterém, který filtruje jak UVA, tak UVB paprsky. Proč je to důležité? Protože ačkoliv již dlouho víme, že UVB paprsky způsobují popálení, přispívání UVA paprsků ke vzniku rakoviny je relativně nedávným objevem za posledních několik desetiletí.

Další, ne tak zábavný fakt, je UVA radiace…ta představuje 95 % neviditelných ultrafialových paprsků, které dosahují zemského povrchu, delší vlnová délka UVA paprsků proniká hlouběji do pokožky a je klíčem fotostárnutí (stárnutí způsobené sluncem). Ve srovnání s UVB paprsky, které během roku kolísají, UVA radiace je neustále přítomná ve stálé míře – a dokonce dokáže projít sklem.

Takže, pokud chcete udržet předčasné vrásky, povadlost a skvrny od slunce pod kontrolou, udělejte z ochrany proti slunci se širokým spektrem nedílnou součást vaší denní rutiny. S SPF 50+ a lehkým, rychle se vstřebávajícím složením, náš každodenní hydratační opalovací krém poskytuje velmi vysokou hladinu UVA a UVB ochrany a hydratace pro všechny typy pleti – po celý rok.

Kolik SPF skutečně potřebuješ?


Naprostým doporučeným minimem je SPF 30, které blokuje 97 % UVB paprsků. Nicméně, používat SPF 50 má své přidané výhody, protože SPF 50 blokuje 98 % UVB paprsků; zatímco SPF 30 chrání pokožku před 97 % UV paprsky a další postupná ochrana je velmi malá u produktů, přesahujících SPF 50 (jako je SPF 100). Proto bylo naším cílem vytvořit SPF 50 pro poskytování kompletní denní ochrany, která se dobře nosí na pokožce.


Další nevýhodou super vysokých SPF, jako je SPF 100, je skutečnost, že produkty s vysokým SPF mohou nabízet falešný pocit ochrany a lidé si mohou myslet, že mohou na slunci zůstal déle bez opakovaného použití nebo dokonce pocitu, že nepotřebují strategie ochrany proti slunci, jako je vyhledávání stínu, a to může vést k riziku spálení od slunce.


Věříme, že SPF 50 je sladkou střední cestou, jelikož je vyšší než doporučená hodnota pokrytí, ale zároveň vás nebude nijak chlácholit pocitem, že máte ochranu na celý den u pláže. V konečném důsledky je kromě vyhledání produktu s SPF 30 nebo vyšší hodnotou, širokým spektrem, voděodolností nejdůležitější najít si produkt, který budeš chtít skutečně používat.
S produktem Sun Hero SPF 50 bylo přesně to naším cílem – doufáme, že ti dodá na bezpečí a zdraví po mnoho zatažených, horkých letní a dlouhých víkendových dní.

Jaký je rozdíl mezi chemickým a fyzickým opalovacím krémem?

Další způsob, jakým se opalovací krémy různí je typem použitých UV filtrů. Fyzické nebo minerální filtry zahrnují Oxid zinečnatý a Oxid titaničitý, které se udržují na povrchu pokožky a odráží UV paprsky. Díky tomuto blokovaná, které začíná s prvotní aplikací produkty, jsou tyto krémy někdy označované jako blokátory slunce.
Chemické UV filtry na druhé straně UV radiaci vstřebávají a přeměňují ji na teplo. Mezi běžně používané filtry patří oxybenzon, homosalát, oktisalát, oktokrylen a avobenzon – a mnoho produktů používá jejich kombinaci pro dosažení nejvyšší možné úrovně ochrany.
Zatímco fyzické opalovací krémy mají za sebou dlouho cestu od jejich ultra silných bílých složení našeho mládí, chemické složení je všeobecně lehčí, průsvitnější a pohodlnější na pokožce. Je však důležité zmínit, že tyto opalovací krémy je nutné aplikovat 20 minut před vystavení se slunci pro zajištění jejich účinnosti.
Možná víš, že minerální opalovací krémy jsou vhodnější pro citlivou pokožku. Nicméně, stále větší množství nových chemických opalovacích krémů, jako je ten náš, jsou specificky vyvíjeny pro bezpečné filtry, vhodné také pro citlivou pleť. Náš Sun Hero SPF50+ navíc nemá žádnou (potenciálně dráždivou) parfemaci.
 

Jak si mám vybrat SPF vhodné pro můj typ pleti?

Mnoho opalovacích krémů, jak fyzických, tak chemických, rozšiřují své složení o aktivních látky péče o pleť, které poskytují extra výhody pro běžné kožní problémy.
 
Pro suchou pokožku není složité najít dobrou složku hydratující suchou pleť. Složky, jako jsou ceramidy a kyselina hyaluronová se mohou na pokožce objevit přirozeně (a pomoci funkci její bariéry) - ty je možné běžně najít v opalovacích krémech vhodných pro suchou pokožku. Minerální složení s určitou mírou hustoty a hydratační péče tak může být dobrým začátkem.


Pro mastnou pokožku. Někteří lidé s mastnou pletí preferují chemické opalovací krémy pro jejich způsob okamžitého vstřebání do pokožky; jiní jedinci a aknetickou pletí preferují minerální složení u kterých je nižší pravděpodobnost ucpání pórů a vzniku akné. Existuje celá řada složení opalovacích krémů navržených pro mastnou pleť – jak minerálních, tak chemických, které obsahují niacinamid – ten má dvojí sílu a to čistící a ochrannou: může pomoci od ucpání pórů a zabránit hromadění oleje a nečistot.


Pro zralou pokožku. Tento typ pleti má přidaný popud ochrany proti slunci, protože účinky stárnutí se při nadměrném vystavení se slunci zvyšují. Jedinci se zralou pokožkou musí vybírat krémy s obsahem regeneračních složek, jako jsou antioxidanty, které mohou pomoci bojovat s buněčným poškozením – včetně poškození způsobeného fotostárnutím.


Pro citlivou pokožku. Pro SPF vhodné pro citlivou pleť se vyvaruj složení, které zahrnuje parfémy nebo barvivy – obojí může potenciálně způsobovat podráždění. Suchá citlivá pleť může mít dobrou reakci na hydratační složky, které mají zklidňující účinky na pleť. Nekomedogenní (čti: neucpává póry) složení na druhé straně je skvělé pro mastnou citlivou pleť, která může být náchylná ke vzniku akné.


Zrychlení ve vývoji technologie péče o pleť umožňuje vytvářet opalovací krémy, které fungují pro všechny typy pleti. Tyto produkty jsou často šetrné a vyrobené bez potenciálních přitěžujících látek. Často disponují efektem “zdokonalování” vlivem jejich schopnosti vyvážení pleti - ne příliš jasná, ne příliš matná. Sun Hero je jedním z takových produktů. Naše SPF 50+ složení zároveň obsahuje niacinamid a vitamín E a mísí se do čistého složení, které zanechává každý typ pokožky s pocitem hebkosti.